To pytanie zadawane jest przez kierowców każdej wiosny. Dodatkowo pojawiają się inne wątpliwości, na przykład czy w ogóle warto wymieniać opony zimowe na letnie, a jeśli tak, to czemu jest to ważne?
Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Podpowiadamy, kiedy najlepiej zdecydować się na zmianę ogumienia, czy warto skorzystać z pomocy specjalisty, a także gdzie przechowywać opony zimowe.
Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na taką zmianę? W przypadku opon zimowych, które zakładane są na sezon zimowy, nie pojawiają się takie wątpliwości. To oczywiste, że ogumienie przeznaczone na zimę doskonale radzi sobie w niskich temperaturach. Przeznaczone jest na śnieg i błoto, dzięki czemu dba o doskonałą przyczepność pojazdu do podłoża bez względu na to, czy na zewnątrz można zaobserwować minusowe temperatury i opady śniegu, czy nadszedł czas roztopów.
Jednak kiedy przychodzi lato, wielu kierowców zastanawia się, czy w ogóle warto wymieniać opony na letnie. Okazuje się, że istnieje kilka powodów, dla których jest do bardzo dobry pomysł:
Zwracając uwagę na te aspekty można dojść do wniosku, że właściwe pytanie to kiedy wymienić opony na letnie.
Czy jest jakiś najlepszy termin na wymianę opon na letnie? Niestety nie jest to tak łatwe i oczywiste, jak może się wydawać. Najwięcej kierowców decyduje się na ten krok w okresie marca, kwietnia i maja. Warto jednak pamiętać, że nawet w czasie kalendarzowej wiosny mogą pojawić się przymrozki, a zdarzają się również opady śniegu. Ogumienie letnie niestety nie radzi sobie w takich warunkach, przez co łatwiej o utratę przyczepności i poślizg.
Właśnie dlatego, zanim udasz się na wizytę wulkanizatora, śledź długoterminową prognozę pogody, by móc wybrać najodpowiedniejszy moment.
Kiedy komplet ogumienia jest już wymieniony, warto zastanawiać się, gdzie i jak przechować opony na sezon zimowy. Ważne jest to, by w pomieszczeniu, w którym będą przechowywane, panowała odpowiednia temperatura. Nie może być niższa niż –5 stopni Celsjusza i wyższa niż 30 stopni Celsjusza. Dodatkowo trzeba trzymać je z dala od płynów, takich jak oleje smary, rozpuszczalniki i inne. Trzeba pamiętać o tym, by przyjmowały one odpowiednią pozycję, by nie doszło do odkształcenia gumy.
(fot. pixabay.com)