Opony letnie – kiedy powinieneś je założyć?

Porady
Opony letnie – kiedy powinieneś je założyć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

To pytanie zadawane jest przez kierowców każdej wiosny. Dodatkowo pojawiają się inne wątpliwości, na przykład czy w ogóle warto wymieniać opony zimowe na letnie, a jeśli tak, to czemu jest to ważne? 

Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Podpowiadamy, kiedy najlepiej zdecydować się na zmianę ogumienia, czy warto skorzystać z pomocy specjalisty, a także gdzie przechowywać opony zimowe.

Czy wymiana opon zimowych na letnie jest konieczna?

Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na taką zmianę? W przypadku opon zimowych, które zakładane są na sezon zimowy, nie pojawiają się takie wątpliwości. To oczywiste, że ogumienie przeznaczone na zimę doskonale radzi sobie w niskich temperaturach. Przeznaczone jest na śnieg i błoto, dzięki czemu dba o doskonałą przyczepność pojazdu do podłoża bez względu na to, czy na zewnątrz można zaobserwować minusowe temperatury i opady śniegu, czy nadszedł czas roztopów.

Jednak kiedy przychodzi lato, wielu kierowców zastanawia się, czy w ogóle warto wymieniać opony na letnie. Okazuje się, że istnieje kilka powodów, dla których jest do bardzo dobry pomysł:

  1.  Kwestie bezpieczeństwa – opony przeznaczone na sezon letni mają odpowiednią budowę i są stworzone z mieszanki gum, która doskonale sprawdza się w wysokich temperaturach. Kształt bieżnika jest symetryczny lub asymetryczny, a lamele dbają o to, by woda w trakcie opadów deszczu została szybko odprowadzona spod kół. Dzięki temu pojazd nie traci przyczepności, a co więcej, zmniejsza się ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu na jezdni, które jest bardzo niebezpieczne nie tylko dla kierowcy, ale również innych uczestników ruchu drogowego.
  2. Kwestie prawne – warto wiedzieć, że prawo polskie nie nakazuje kierowcom wymiany opon z zimowych na letnie, jednak w razie wypadku na pewno zostanie sprawdzone, jaki rodzaj ogumienia zastosowany jest w pojeździe. Jeśli w sezonie letnim będziesz miał ogumienie, które przeznaczone jest na zimowe warunki, to niestety możliwe, że to właśnie Ty zostaniesz obarczony winą za wypadek lub kolizję. Dodatkowo możesz zostać mandat, a firma ubezpieczeniowa może nie wypłacić odszkodowania.
  3. Kwestie oszczędnościowe – ogumienie, które narażone jest na działanie warunków atmosferycznych, do których nie jest dostosowane, znacznie szybciej się zużywa, przez co możliwe, że konieczna będzie wymiana całego kompletu raz na rok. Warto zaznaczyć, że jeden komplet może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, zaś wymiana opon u wulkanizatora kosztuje jedyne 100 złotych.

Zwracając uwagę na te aspekty można dojść do wniosku, że właściwe pytanie to kiedy wymienić opony na letnie.

Kiedy jest najlepszy czas na wymianę opon z zimowych na letnie?

Czy jest jakiś najlepszy termin na wymianę opon na letnie? Niestety nie jest to tak łatwe i oczywiste, jak może się wydawać. Najwięcej kierowców decyduje się na ten krok w okresie marca, kwietnia i maja. Warto jednak pamiętać, że nawet w czasie kalendarzowej wiosny mogą pojawić się przymrozki, a zdarzają się również opady śniegu. Ogumienie letnie niestety nie radzi sobie w takich warunkach, przez co łatwiej o utratę przyczepności i poślizg.

Właśnie dlatego, zanim udasz się na wizytę wulkanizatora, śledź długoterminową prognozę pogody, by móc wybrać najodpowiedniejszy moment.

Jak prawidłowo przechowywać ogumienie, by nie traciło na jakości?

Kiedy komplet ogumienia jest już wymieniony, warto zastanawiać się, gdzie i jak przechować opony na sezon zimowy. Ważne jest to, by w pomieszczeniu, w którym będą przechowywane, panowała odpowiednia temperatura. Nie może być niższa niż –5 stopni Celsjusza i wyższa niż 30 stopni Celsjusza. Dodatkowo trzeba trzymać je z dala od płynów, takich jak oleje smary, rozpuszczalniki i inne. Trzeba pamiętać o tym, by przyjmowały one odpowiednią pozycję, by nie doszło do odkształcenia gumy.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*