Cup holder – jak wybrać stylowe i praktyczne rozwiązanie?

Cup holder – jak wybrać stylowe i praktyczne rozwiązanie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Funkcjonalność i praktyczność w aucie to cechy, którymi swoje auto chciałby określić prawdopodobnie każdy kierowca. Cup holder jest rozwiązaniem, które może to zapewnić. 

Czym tak naprawdę jest cup holder?

Chwytak, uchwyt, miejsce na napój, to nazwy, którymi cup holder jest najczęściej określany. Jednak czym tak naprawdę jest ten element dodatkowego wyposażenia wnętrza auta? Geneza tego urządzenia pochodzi od metalowych lub wiklinowych uchwytów na szklanki do herbaty. Wydawać by się mogło, że nie jest to oczywiste nawiązanie, jednak właśnie te dwa elementy mają bardzo dużo ze sobą wspólnego. Pozwalają ustabilizować napój o dowolnej temperaturze i przede wszystkim wpływa na wygodę – nie trzeba trzymać szklanki lub kubka bezpośrednio, co w przypadku metalowego uchwytu było niezbędne do tego, aby się nie poparzyć, a w przypadku cup holdera znacznie ułatwia bezpieczne prowadzenie pojazdu.

Jeżeli chodzi o sam cup holder, to jest to urządzenie o bardzo prostej konstrukcji. Dzięki temu jest niesamowicie łatwe w użytkowaniu. To najczęściej statyw, który można dopasować do odmiany wyposażenia, na przykład charakterystycznych kratek wentylacyjnych. Napój jest stabilizowany przez specjalny ring, którego obręcz automatycznie dostosowuje się do kształtu kubka lub jest regulowana, dzięki czemu można indywidualnie ustawić stopień zacisku.

Jakie są rodzaje cup holderów?

Można powiedzieć, że producenci dodatkowych akcesoriów wyposażenia aut niemal prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach, zarówno jeżeli chodzi o materiały wykonania, format produktu, jak i miejsce, w którym może być zamocowany. Warto się przyjrzeć najpopularniejszym odmianom, aby móc wybrać najlepszą opcję i cieszyć się z funkcjonalności i wygody.

Warto również pamiętać, że cup holdery są produktami, które nie muszą być przeznaczone wyłącznie dla kierowców. Odpowiednio skonstruowane urządzenia można spotkać także w kuchni, czy innych pomieszczeniach.

Cup holdery do aut – jakie są odmiany?

Cup holdery są przede wszystkim kojarzone jako element wyposażenia samochodów. To słuszne stwierdzenie, ponieważ producenci decydują się najczęściej na wytwarzanie tych elementów jako dodatkowe akcesoria do aut. Wśród poszczególnych opcji można wyróżnić kilka rodzajów.

Jeżeli chodzi o auta, to pierwszymi z nich są na pewno cup holdery, które zostały zamontowane fabrycznie. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się marki takie jak Volkswagen, Audi, czy BMW. To właśnie właściciele aut tych marek są jednymi z najczęściej kupujących cup holdery. W sklepach internetowych można znaleźć zarówno wersje zamienne prosto od producenta, który wyprodukował auto, jak i zamienniki charakteryzujące się zazwyczaj niższą ceną lub niekonwencjonalnymi rozwiązaniami technicznymi.

Drugim rodzajem są cup holdery montowane na kratce wentylacyjnej. To właśnie to rozwiązanie jest najczęściej kupowane do aut, gdzie producent nie zdecydował się na zamontowanie cup holdera lub jest on umieszczony w mało poręcznym miejscu, na przykład w kieszeni bocznej drzwi lub pomiędzy siedzeniem kierowcy a skrzynią biegów, gdzie często właśnie takie rozwiązania są wykorzystywane jako pojemniki na inne przedmioty, a nie stricte na kubek czy butelkę z ulubionym napojem.

Jednym z rodzajów cup holdera jest także charakterystyczna deska, przeznaczona do użytku pasażerów znajdujących się na tylnych siedzeniach. Takie deseczki są zwykle umieszczone na tylnej części fotela kierowcy lub osoby, która siedzi z boku. Czasami zdarza się, że szwankujące zawiasy nie są w stanie utrzymać ciężaru napoju i potrzebna jest wymiana. To właśnie wtedy kupujący najczęściej decydują się na zakup takiej części.

Jak wybrać stylowy cup holder?

Żeby wybrać odpowiednie urządzenie, należy się przede wszystkim kierować jakością wykonania, a także odcieniem, w jakim jest utrzymane urządzenie. Warto mieć na uwadze to, że czasami może dojść do zachlapania lub zabrudzenia, dlatego dobrze mieć pod ręką zawsze chusteczki lub szmatkę, albo po prostu wybrać produkt w czarnym kolorze, na którym nie widać zabrudzeń. Za najbardziej stylowe cup holdery uchodzą urządzenia ze stalowymi elementami i drewnianym wykończeniem. Warto pamiętać, że za stylem idzie wysoka cena.

(fot. Ballista/Wikipedia)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*