7 sposobów na obniżenie kosztów eksploatacji samochodu

Porady
7 sposobów na obniżenie kosztów eksploatacji samochodu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Poznaj skuteczne sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji samochodu. W czasach inflacji oraz wysokich cen m.in. paliwa warto wiedzieć, w jaki sposób oszczędzić środki – zwłaszcza, gdy to kwestia wprowadzenia odpowiednich nawyków lub bardzo prostych działań przynoszących realne korzyści.

1. Tanie OC

OC jest obowiązkową polisą komunikacyjną, ale zawsze działa tak samo niezależnie od ceny. Dlatego:

  • wejdź na stronę kalkulator-oc-ac.auto.pl,
  • wypełnij formularz wymaganymi informacjami,
  • otrzymaj spersonalizowaną ofertę z najtańszymi OC dla Ciebie.

Dzięki internetowym porównywarkom OC i innych polis możesz oszczędzić setki zł w skali roku. W wielu sytuacjach te pieniądze ułatwiają utrzymanie samochodu i wygospodarowanie środków na rzecz jego dalszej eksploatacji.

2. Tanie paliwo

Stacje benzynowe przy sklepach wielkopowierzchniowych i inne, coraz popularniejsze stacje bezobsługowe kojarzą się z paliwem tańszym o kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt gr w stosunku do standardowych sprzedawców. Czy warto korzystać z usług takich punktów? Skoro oszczędności są duże, a stacja znajduje się na trasie, którą i tak masz do pokonania, twierdząca odpowiedź nasuwa się sama. Globalny wzrost cen ropy przekłada się na koszt paliwa, dlatego tym bardziej trzeba szukać oszczędności.

Źródło: IADE-Michoko/pixabay.com

3. Energooszczędne opony

Rosnąca liczba kierowców zauważa korzyści wynikające z inwestycji w „energooszczędne opony”. Tego typu ogumienie, oferowane m.in. przez markę Pirelli, swoją budową redukuje spalanie paliwa. I choć za nowoczesne opony trzeba zapłacić nieco więcej niż za standardowe i mniej znanych firm, to i tak oszczędności w skali roku są odczuwalne.

Źródło: Andrea Piacquadio/pexels.com

4. Samodzielne prace serwisowe

Czy każdy, nawet najdrobniejszy serwis musisz powierzać fachowcom? Niekoniecznie. Nie trzeba być zawodowym mechanikiem, żeby poradzić sobie z najprostszymi działaniami, np. wymianą poszczególnych filtrów czy świec. Do dyspozycji kierowców są dziś nowoczesne aplikacje mobilne służące do diagnostyki, jak również nieograniczony dostęp do for i poradników, czyli źródeł wiedzy, jak wykonać konkretne prace serwisowe. Oszczędności względem wizyty u fachowców są ewidentne, a przy okazji można się nauczyć czegoś nowego.

Źródło: Anna Shvets/pexels.com

5. Regeneracja części

Nie wszystkie zużyte części wymagają wymiany na nowe. Niektóre – np. alternatory, wtryskiwacze czy turbosprężarki – można poddać profesjonalnej regeneracji. Zregenerowana część zawsze będzie tańsza od fabrycznie nowej.

6. Części zamienne

Kupowanie tzw. „zamienników” jest gwarancją oszczędności, ale należy zachować szczególną ostrożność i nie popadać w przesadę. Co to oznacza? Unikaj podróbek i najtańszych części. Najprawdopodobniej w niedługiej perspektywie one również będą wymagały wymiany, a ze względów bezpieczeństwa lepiej nie ryzykować. Jest coś pomiędzy najtańszymi podróbkami, a najdroższymi, oryginalnymi częściami zamiennymi. To po prostu solidne zamienniki mniej znanych firm. Skorzystaj z Internetu oraz opinii innych użytkowników, żeby znaleźć odpowiednią część.

7. Promocje

Karty rabatowe, zniżki dla stałych i nowych klientów, promocje czasowe – opłaca się z nich skorzystać, gdy zachodzi ku temu okazja. Szukaj najlepszych ofert niezależnie od tego, czy chodzi o tańszy serwis klimatyzacji, czy promocyjną cenę paliwa albo ubezpieczenia. Nawiązując do tego ostatniego przykładu: na stronie kalkulator-oc-ac.auto.pl/czy-mozna-dokupic-ac-do-oc znajdują się informacje o pakiecie OC + AC, a wszelkie pakiety ubezpieczeniowe również zapewniają oszczędności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*